CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) to scentralizowana baza informacji o przedsiębiorcach (osobach fizycznych) prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Zawiera informacje wyłącznie o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz o osobach będących wspólnikami spółek osobowych. Nie ma w niej informacji o podmiotach posiadających osobowość prawną.
Zasoby bazy CEIDG są publicznie dostępne – w wersji elektronicznej przez przeglądarkę internetową pod adresem ceidg.gov.pl.
Informacje o każdym nowo założonym przedsiębiorstwie trafiają do centralnego rejestru – rejestracja firmy w CEIDG jest pierwszym krokiem do założenia działalności gospodarczej (z wyjątkiem spółek osobowych i kapitałowych, które są rejestrowane w KRS, a nie w CEIDG).
Gromadzone dane są podzielone na następujące kategorie:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy,
- numery REGON i NIP,
- pełna nazwa firmy,
- dane kontaktowe (udostępniane za zgodą przedsiębiorcy): adres e-mail, adres strony internetowej, numer telefonu,
- miejsce prowadzenia działalności oraz adres do doręczeń,
- obywatelstwo przedsiębiorcy.
CEIDG jest bazą danych wszystkich zarejestrowanych firm i przedsiębiorców. Jest to nie tylko rejestr informacji, ale także platforma służąca do weryfikacji kontrahentów poprzez sprawdzenie aktualności ich danych (np. potwierdzenie, że podmiot nie został zawieszony, nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub sprawdzenie zgodności danych podawanych w kontaktach biznesowych). Dostęp do tych informacji jest bezpłatny i otwarty. Jednocześnie platforma udostępnia wzory wniosków, w tym najważniejszy z nich – CEIDG-1, który służy zarówno do rejestracji nowego przedsiębiorcy, jak i do wnioskowania o zmianę informacji już dostępnych w bazie.
Zasady funkcjonowania CEIDG reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Baza CEIDG jest obecnie administrowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dawniej Ministerstwo Gospodarki).
3 komentarze
Natalia
20 czerwca 2022 @ 13:33
Bardzo dobrze, że CEIDG gromadzi takie dane, wszystko jest znane w jednym miejscu.
Skróci to czas rejestracji działalności gospodarczej i wydawania zaświadczeń.
Grażyna
20 czerwca 2022 @ 13:44
Gromadzenie danych za pośrednictwem CEIDG jest bardzo ważne. Konieczne jest posiadanie jednego miejsca, w którym gromadzone są wszystkie dane, tak aby można je było analizować i wykorzystywać do celów badawczych.
Aleksander
20 czerwca 2022 @ 13:45
To bardzo dobrze, że CEIDG gromadzi takie dane, wszystko wiadomo w jednym miejscu.
Nie mam jednak pewności, czy te dane są zbierane za zgodą użytkownika.