Skip to content

Wybrane wady zgryzu i potencjalne leczenie

Spis treści

Najczęstszym powodem wizyty o rzeszowskiego ortodonty są wady zgryzu. Problem ten wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Bardzo często wpływa na zdrowie, estetykę i funkcjonalność zębów. Wystąpienie wady zgryzu może powodować problemy z mówieniem, jedzeniem, oddychaniem oraz bóle głowy i szyi. Artykuł skupi się na różnych rodzajach wad zgryzu, ich przyczynach i leczenia

Przodozgryz

W nomenklaturze medycznej klasyfikowany do tzw. klasy II. Jak twierdzi rzeszowski ortodonta to jedna z najczęstszych wad zgryzu. Charakteryzuje się ona przede wszystkim przodozgryzem, czyli przesunięciem dolnej szczęki do tyłu w stosunku do górnej szczęki. Konsekwencją takiego ułożenia zębów jest to, że zęby przednie na dole wystają dalej niż górne, a dolne siekacze nachodzą na podniebienie.

Wada ta może powodować wiele problemów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Pojawiający się u rzeszowskiego ortodonty pacjent z klasy II może mieć trudności z gryzieniem, żuciem i mówieniem. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na ból w stawach skroniowo-żuchwowych oraz problemy z oddychaniem.

W trakcie leczenia przodozgryzu ortodonta Rzeszów zaleci korekcję dolnej, jak i górnej szczęki. Do tego celu stomatolog Rzeszów wykorzystuje aparaty ortodontyczne stałe lub ruchome. Czasem lekarze stosują nakładki Invisalign. W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie chirurgiczne, zwłaszcza gdy wada jest bardzo poważna.

Wysunięcie szczęki dolnej przed górną szczęką

Wada zgryzu zaliczana do rzeszowskiej stomatologii do klasy III, zw. prognatią dolną. Jest to sytuacja, w której dolna szczęka wystaje przed górną szczęką. Dobry rzeszowski ortodonta zaobserwuje znaczne przesunięcie zębów przednich dolnej szczęki w stosunku do górnej szczęki. Tak niewłaściwe ustawienie zębów musi być leczone. Gdy pacjent będzie zwlekał z wizytą w gabinecie stomatologii w Rzeszowie mogą pojawić się problemy:

  • z gryzieniem,
  • mówieniem
  • estetyką uśmiechu.

Występowanie wady klasy III zależy głównie od dwóch czynników. W rzeszowskiej stomatologii za przyczynę wady kl. III obwinia się czynniki genetyczne. Innym powodem występowania prognati dolnej jest nieprawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy. Wyżej wymienionym przyczyną często towarzyszy jej nadmierna długość dolnej szczęki. W gabinetach u rzeszowskiego ortodonty pacjentom towarzyszy przesunięcie górnego łuku zębowego do tyłu. W niektórych przypadkach może być zw. z nieprawidłowościami strukturalnymi twarzy i czaszką.

Leczenie wady zgryzu klasy III u ortodonty w Rzeszowie zależy od jej stopnia i przyczyny. Często wymagane jest leczenie ortodontyczne, które ma na celu przesunięcie zębów i korekcję wadliwego ustawienia szczęk. W przypadkach zaawansowanych, konieczna może być interwencja chirurgiczna, która polega na przemieszczeniu kości szczęki lub żuchwy.

Dodaj komentarz

Popularne wpisy